Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Śladami Majów - subiektywny ranking miejsc archeologicznych na północy Jukatanu

Jadąc do Meksyku nastawialiśmy się na oglądanie piramid majów. Kojarząc jedynie Chichen Itzę byliśmy ciekawi co czeka nas na miejscu. Już podczas poszukiwań atrakcji i planowania trasy wiedzieliśmy, że będzie to wycieczka inna niż dotychczas. Okazało się, że historia Majów jest bliższa niż mogłoby się wydawać (ich kultura to wcale nie czasy starożytności!), a piramid więcej niż planowaliśmy (w trakcie podróży dość często odkrywaliśmy kolejne).

Praktyczne wskazówki - Marsylia

Dziś w ramach podsumowania serii postów z Marsylii przed Wami krótki post, w którym zebrałam garść praktycznych informacji o tym jak się dostać i poruszać po mieście, co zjeść i na jaką pogodę możecie liczyć.



Loty
Jeszcze kilka lat temu do Marsylii dało się dolecieć bezpośrednio z Polski tanimi liniami Ryanair, jednak w 2014 Ryanair wycofał się z tej trasy. Najtańszym połączeniem z Warszawy jakie udało mi się znaleźć w zeszłym roku był lot Ryanairem z przesiadką w Brukseli i kosztowało ok. 700 zł / os. Obecnie ceny lotów (z przesiadką, bezpośrednio nic nie udało mi się znaleźć) wahają się pomiędzy o 700 a 1200 zł. Jeżeli planujecie wypadł dłuższy niż na weekend możecie zainteresować się też lotami do pobliskich miast - Nicei, czy Montpellier.

Noclegi
W Marsylii każdy znajdzie coś dla siebie. Jako, że Marsylia położona jest na Lazurowym Wybrzeżu, nie może zabraknąć tu pięknych hoteli. Dla wszystkich, którzy nie mogą sobie pozwolić na pobyt w jednym z nich czeka szeroka gama hosteli, apartamentów typu bed and breakfast, czy mieszkań i pokoi, które łatwo możecie wynająć na Airbnb.

Transport
Z lotniska dostaniecie się do centrum w ok. godzinę. Najłatwiejszym sposobem na dostanie się do centrum miasta jest zorganizowany transport publiczny -  bezpośredni autobus lub pociąg odjeżdżający z terminala lotniska dojeżdżający do dworca głównego.
Jeśli chodzi o poruszanie się po mieście - najłatwiej robić to metrem lub pieszo (najciekawsze rzeczy jakie możecie zobaczyć w Marsylii znajdują się w większości w obrębie Starego Portu, a najlepszym sposobem na ich zwiedzenie to długi spacer).

Jedzenie
W Marsylii na każdym kroku (a szczególności w samym Starym Porcie i jego okolicach) znajdziecie wiele różnych knajpek - od bardziej komercyjnych, dużych fast foodów, po małe i klimatyczne miejsca. Większość z nich w sezonie letnim oferuje miejsca w ogródkach z widokiem na Stary Port, co pozwoli poczuć Wam niesamowity klimat Lazurowego Wybrzeża. Ceny wahają się średnio od 10 do 30 euro za danie główne (a zjecie dosłownie wszystko - jest i pizza, jak i owoce morza), jednak wieczorami możecie trafić na menu promocyjne składające się np. z przystawki i głównego dania, które będzie kosztować Was 15-20 euro. My mieliśmy okazję być w Marsylii akurat w trakcie trwającego tam dużego wydarzenia piłkarskiego - Euro 2016, a więc ceny były nieco droższe niż w innych terminach. To, na co koniecznie musicie zwrócić uwagę, to fakt, iż na Lazurowym Wybrzeżu, podobnie jak w Hiszpanii czy we Włoszech, jada się duży "obiad" w porze naszej kolacji, a w ciągu dnia (akurat w naszej porze obiadowej, czyli w okolicach 14-15-tej) restauracje robią sobie przerwę.

Finanse
Obowiązująca waluta we Francji to euro, ceny zbliżone do średnich cen w Zachodniej Europie, jednak nieco niższe niż w pozostałych rejonach Lazurowego Wybrzeża.

Ludzie
Francuzi, wbrew stereotypom i naszym oczekiwaniom, byli niezwykle pomocni i niezwykle starali się porozmawiać z nami po angielsku (nawet jeśli nie do końca potrafili :)).

Pogoda
Gwarantowana! Nawet w zimę temperatury wahają się w granicach 10-15C. Latem możecie liczyć na piękne słońce, wysokie temperatury i przyjemną bryzę znad morza.

Inne
Jeżeli macie ochotę wybrać się poza Marsylię i zwiedzić okoliczne miejscowości (które są przepiękne!) czy pola lawendowe to wypożyczcie auto. Poza bezpośrednim autobusem do pobliskiego parku Calanques transport publiczny jest stosunkowo drogi i niestety, nie najlepszy - ciężko znaleźć dobre bezpośrednie połączenia z innymi (nawet dużymi!) miastami w okolicy.
Jeśli zdecydujecie się na auto - koniecznie dokupcie dodatkowe ubezpieczenie, które przyda Wam się nie tylko podczas jazdy ale i... parkowania! Francuzi nie jeżdżą i nie parkują zbyt uważnie, nie mają również problemu z lekkim "przepychaniem" innych aut, aby znalazło się miejsce dla ich samochodów. Dlatego właśnie ich duża część wygląda i parkuje tak:


Komentarze

Popularne posty