Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Śladami Majów - subiektywny ranking miejsc archeologicznych na północy Jukatanu

Jadąc do Meksyku nastawialiśmy się na oglądanie piramid majów. Kojarząc jedynie Chichen Itzę byliśmy ciekawi co czeka nas na miejscu. Już podczas poszukiwań atrakcji i planowania trasy wiedzieliśmy, że będzie to wycieczka inna niż dotychczas. Okazało się, że historia Majów jest bliższa niż mogłoby się wydawać (ich kultura to wcale nie czasy starożytności!), a piramid więcej niż planowaliśmy (w trakcie podróży dość często odkrywaliśmy kolejne).

Tanie latanie: Jak szukać (i znależć) bilety lotnicze w najniższych cenach?

O wskazówkach na temat tego jak, kiedy i gdzie najlepiej szukać lotów w sieci możecie znaleźć całą masę artykułów i wpisów. Wybrałam dla Was kilka najważniejszych punktów, ale też najbardziej oryginalnych, o których warto pamiętać poszukując i rezerwując bilety linii lotniczych, a także kilka interesujących linków do wpisów na ten temat.

Jak znaleźć tanie bilety lotnicze? 


1. Jeśli mamy trochę czasu, który możemy poświęcić na szukanie opłaca się śledzić ceny lotów w wybranych datach i obserwować wykresy cenowe (aby wiedzieć, jak kształtują się ceny na przestrzeni miesiąca). Wiele portali oferuje taką opcję i myślę, że warto z niej skorzystać. Czasem zmiana dat o 1 czy 2 dni (lub nawet godziny) w wylocie wystarczy, aby cena zmieniła się diametralnie . Jeśli nie – pomyślcie o ustawieniu sobie alertu cenowego na konkretną trasę w wybranych przez siebie datach (możecie to zrobić np. na skyscannerze lub Kayaku).

2. Korzystajmy z kilku wyszukiwarek internetowych. Zachęcam Was do skorzystania z najbardziej znanych wyszukiwarek (i z których sama chętnie korzystam), do których linki znajdziecie poniżej.
Możecie skorzystać również z Google Flights, na którym łatwo porównacie ceny w wybranych datach na interaktywnej mapie. Jeśli nie macie upatrzonego konkretnego miejsca, warto skorzystać z opcji "gdziekolwiek" w wyszukiwarce.

3. Czyśćmy cookies w przeglądarce – to patent, jaki znalazłam jakiś czas temu na jednym z blogów, ale nie miałam jeszcze szansy z niego korzystać. Przeglądarka zapisuje nasze preferencje i widzi nas jako klienta powracającego. Podobno, jeśli wyczyścimy ciasteczka będzie widziała nas jako nowego klienta, a co za tym idzie – algorytm na stronie pokaże nam niższą cenę biletów, aby zachęcić nas do skorzystania z usług danej firmy.

4. Szukajmy biletów poza sezonem - najtańsze bilety lotnicze kupimy od września do listopada oraz od stycznia do maja. Okresy najwyższych cen biletów lotniczych (szczególnie przy wylotach z Polski) to wakacje i Boże Narodzenie. Poszukując dobrych ofert warto zwrócić też uwagę na porę dnia, w jakiej sprawdzacie loty – najlepsze oferty dostępne są zazwyczaj w godzinach nocnych lub w środku dnia, natomiast najdroższe – w weekendy i wieczorami, kiedy ludzie mają najwięcej czasu, który mogą poświęcić na planowanie urlopu . Oczywiście, nie jest to reguła i zdarza się, że linie lotnicze decydują się wypuszczać tańsze pule biletów również w tym czasie.

5. Bądźmy elastyczni przy wyszukiwaniu połączeń.

  • Korzystajmy z hubów lotniczych, czyli dużych portów przesiadkowych – w związku z dużą popularnością dalekich lotów oraz konkurencją pomiędzy przewoźnikami, często takie połączenia są dużo tańsze. Do miasta „przesiadkowego” z łatwością dostaniemy się z Polski tanimi liniami/czarterami, pociągiem lub autokarem (np. Polskim busem). Największymi portami w Europie są lotniska w: Londynie, Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Frankfurcie, Rzymie, Brukseli i Madrycie i to z nich najlepiej szukać połączeń na Karaiby, Tajlandię, Bali, obu Ameryk i Azji. Ponadto: Dubaj i Moskwa to dobre punkty przesiadkowe dla bliskiej Azji, Delhi, Singapur, Hong Kong i Bangkok dla dalekich rejsów do Australii i Oceanii oraz okolicznych państw azjatyckich, a Johannesburg dla Afryki Południowej.
     
  • Możecie też rozważyć dolot do dużego miasta w okolicach planowanego miejsca pobytu, na które dostaniecie się korzystając (z często dużo tańszych) miejscowych przewoźników.
     
  • Inną opcją jest wylot z jednego miasta a powrót do innego. Takie „kombinowane” połączenia potrafią być tańsze od klasycznych. Jak pisze na swoim blogu Tomek Michniewicz: Przewoźnicy dostosowują ceny do możliwości średniego portfela w danym kraju. Zazwyczaj więc (paradoks, ale prawdziwy) trasa Warszawa-Frankfurt-Kuala Lumpur będzie tańsza niż ten sam lot na krótszym odcinku Frankfurt-Kuala Lumpur. Decyduje zawsze miasto, z którego odlatujesz. Można to wykorzystać, rezerwując sobie bilet np. z Mińska, Lwowa albo Wilna. Czasem można naprawdę nieźle zaoszczędzić. Co więcej, loty z Warszawy są droższe niż te z Krakowa, Trójmiasta czy Poznania. Warto jednak wziąć pod uwagę dojazd/powrót do innego miasta z miejsca zamieszkania. Niestety, może się okazać, iż po dodaniu kosztów narazimy się na dodatkowe koszty i finalna cena połączenia nie będzie już tak bardzo atrakcyjna.
6. Obserwujmy fanpage linii lotniczych na Facebooku - więcej o tym jakie z nich szczególnie warto śledzić w kolejnym poście. 

7. Zapiszmy się do newsletter wybranych linii lotniczych i korzystajmy z promocji – promocje wprowadzane przez linie najczęściej w pierwszej kolejności trafiają właśnie do osób, które decydują się udostępnić swój adres mailowy poprzez zapisanie do newslettera. Ponadto, promocje na bilety warto śledzić zarówno na stronach internetowych, jak i np. fanpage poszczególnych przewoźników, no i oczywiście z nich korzystać! Mam tu namyśli akcje, takie jak np. Szalone środy w LOT. Jeśli zauważycie promocje, które np. wynikają z jakiegoś błędu w systemach przewoźnika lub należą do limitowanej puli biletów – decydujcie się na zakup od razu, bo znikają błyskawicznie.

8. Zwracajmy uwagę na całościową cenę za bilet. Niestety, często (szczególnie w przypadku tanich operatorów) wyświetlane ceny nie zawierają np. opłat dodatkowych takich jak opłata lotniskowa, transakcyjna czy ta za duży bagaż. Ponadto, w dużej części przypadków lotniska, na których lądują tanie linie znajdują się w sporej odległości od miasta (tak jest np. w Brukseli, Paryżu czy Sztokholmie), a więc do biletu sugeruję doliczyć też koszt dojazdu (czasem może stanowić to dwukrotność biletu). Warto się temu przyjrzeć przy porównywaniu cen.

9. Decydujmy się na odprawę on-line. Możemy dokonać jej za pośrednictwem internetu lub na lotnisku w punkcie samoobsługowym. Takie rozwiązanie jest najczęściej darmowe, w odróżnieniu do tradycyjnej odprawy, której musimy dokonać na lotnisku (1-2h przed odlotem).

10. Podróżujmy z bagażem podręcznym. Jeśli tylko się da (szczególnie dotyczy to wyjazdów weekendowych lub tygodniowych) decydujmy się na mniejszy bagaż, który możemy zabrać ze sobą do samolotu, bez konieczności jego nadawania. Dzięki temu zaoszczędzimy zarówno pieniądze (koszt dużej walizki w tanich liniach lotniczych niejednokrotnie przewyższa koszty okazyjnych biletów), ale i czas (nie musimy stać i oczekiwać na bagaż tylko od razu wychodzimy z lotniska).


Jak to wygląda w praktyce?

Wyszukiwanie dobrych ofert to nie lada wyzwanie, które wymaga cierpliwości i determinacji ze strony szukającego, ale także umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, jeśli taka oferta się trafi - te najlepsze rozchodzą się szybciej niż świeże bułeczki (niekiedy jest to kwestia dosłownie kilku minut). Ponadto, dobre promocje związane są z wyjazdem z dnia na dzień lub kilkunastogodzinnymi przesiadkami (choć oczywiście zdarzają się wyjątki). Powinniśmy więc zadać sobie pytanie na czym faktycznie nam zależy - czy wolimy zaoszczędzić na czasie podróży i maksymalnie wykorzystać urlop na wypoczynek, ponosząc wyższe koszty dojazdu czy może wolimy je ograniczyć kosztem dni na miejscu. Niestety, nie da się latać tanio i szybko.


A może Wy macie jakieś swoje sposoby na znalezienie dobrej oferty? Zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach!





Komentarze

Popularne posty