Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Śladami Majów - subiektywny ranking miejsc archeologicznych na północy Jukatanu

Jadąc do Meksyku nastawialiśmy się na oglądanie piramid majów. Kojarząc jedynie Chichen Itzę byliśmy ciekawi co czeka nas na miejscu. Już podczas poszukiwań atrakcji i planowania trasy wiedzieliśmy, że będzie to wycieczka inna niż dotychczas. Okazało się, że historia Majów jest bliższa niż mogłoby się wydawać (ich kultura to wcale nie czasy starożytności!), a piramid więcej niż planowaliśmy (w trakcie podróży dość często odkrywaliśmy kolejne).

Bruksela - co warto zwiedzić?


Dzisiaj zapraszam Was na wycieczkę po Brukseli. Jakie miejsca trzeba zobaczyć wpadając na weekend a jakie warto odwiedzić będąc w stolicy Belgii trochę dłużej? Na końcu posta znajdziecie też kilka przydatnych linków.

 

Zabytki Brukseli

 

Must see

  • Wielki Plac (Grand-Place) będący historycznym centrum miasta z kamienicami z XVIII. Zdecydowanie najbardziej charakterystyczne miejsce Brukseli, które trzeba zobaczyć. Plac jest przepiękny, a kamienice wokół wyremontowane i zadbane. Dwa najbardziej znane budynki placu to:
1. Ratusz (Hôtel de Ville) w stylu gotyckim ukończony w 1459
2. Dom Króla (Maison du Roi) z XIX, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie (między innymi z ceramiki i wyrobami ze srebra). Za wejście do Muzeum zapłacicie jedynie 8 euro (bilety są tańsze dla dzieci poniżej 18 roku życia, a także dla studentów i seniorów).
Na co dzień plac tętni życiem, a co dwa lata w sierpniu możecie zobaczyć na nim dywan kwiatowy, a w okresie świątecznym – szopkę i ogromną choinkę.
  • Manneken Pis, znajdujący się w bliskiej odległości od Grand Place, kolejny z symboli Bruksela. Manneken to figurka siusiającego chłopca z 1619. Nie dajcie jednak zwieść się pozorom, Manneken jest malutki i w zasadzie gdyby nie wiecznie oblegający go tłum ludzi, łatwo byłoby go przegapić. W zależności od pory roku i wydarzeń (lub przypadających rocznic) Manneken przebierany jest w przeróżne stroje (poprzednie ubranka możecie podziwiać w Muzem Miejskim na Grand Place). W Brukseli znajdziecie również żeński odpowiednik- jest nim Jeanneken Pis, figurka siusiającej dziewczynki z 1987.
  • Pasaż św. Huberta (Galeries St-Hubert) z 1847 z przepięknymi i ekskluzywnymi sklepami, kafejkami i restauracjami. W 2008 zgłoszony na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Giełda (La Bourse). Budynek w stylu eklektycznym z lat 1868-73, powstały dla brukselskiej giełdy papierów wartościowych. Obecnie mieści się w niej międzynarodowy oddział Euronex. Niestety, niedostępna do zwiedzania.
  • Katedra św. Michała i św. Guduli (Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule) z XIII-XVI w. Dostępna do zwiedzania na co dzień. Skarbiec Katedry można zwiedzić za symboliczną opłatą 1 euro.
  • Pałac Królewski (Palais of Brussels), w którym na co dzień urzęduje Król Belgów (tak tak, to nie przypadek, to oficjalny tytuł!). Jedną z najciekawszych sal jest Sala Lustrzana (Salle des Glaces).W 2002 roku na zlecenie królowej Paoli sufit wyłożono 1,4 mln pancerzyków chrząszczy. Podobno wygląda imponująco... Niestety, udostępniony jest do zwiedzania jedynie w okresie wakacyjnym (lipiec-wrzesień, w godzinach 10:30-16:30). Wejście jest darmowe.
  • Pałac Narodów (Palais de la Nation) – obecnie siedziba parlamentu belgijskiego. W niedalekiej okolicy Pałacu Królewskiego.
  • Atomium to element, który z Brukselą kojarzą chyba wszyscy. Warto zrobić sobie zdjęcie na zewnątrz, jak i wejść do środka, gdzie znajdziecie galerię zdjęć z budowy, a także zobaczycie przepiękne widoki na panoramę Brukseli.

Tuż obok Atomium znajduje się park Mini Europa (Mini Europe), w którym możecie podziwiać miniatury najbardziej znanych miejsc z państw UE oraz wysłuchać ich hymnów narodowych. Niestety, z polskich miast jest jedynie Gdańsk. Wejście będzie kosztowaćn as 15 euro.
Polecam wybrać się również na krótki spacer, aby zobaczyć Muzeum Dalekiego Wschodu (Musées d’Extrême-Orient) – kompleks złożonym z trzech obiektów: repliki pawilonu chińskiego, japońskiej pagody, a także budynku muzeum (gdzie możecie obejrzeć wyroby porcelany i orientalne ryciny). 

  • Dzielnica europejska, w tym: Siedziby Parlamentu (zwiedzanie jedynie dla grup) i Komisji Europejskiej, Parlamentarium (interaktywne muzeum poświęcone Unii Europejskiej i jej instytucji, do którego wejdziecie za darmo, i w którym otrzymacie audioguide w każdym z europejskich języków), Plac du Lux, a także znajdujący się obok Parc du Cinquantenaire z łukiem triumfalnym z 1880.

 

Nice to see

  • Park miejski Botanique
  • Budynek sądu (Palais de Justice) wraz z panoramą rozciągającą się na miasto panoramą
  • Place de Brouckère
  • Bazylika Narodowa (National Basilica of the Sacred Heart in Koekelberg)
  • Brama miejska (Porte de Hal)
  • Czarna Wieża (Tour Noire), którą jest pozostałością średniowiecznych fortyfikacji miejskich
  • Dom Victora Horty z 1898 w stylu secesyjnym przy Rue Américaine 25
  • Kościół Notre-Dame du Sablon.

 

Muzea


Jestem pewna, że w Brukseli każdy znajdzie coś dla siebie. Znajduje się tam bowiem cały wachlarz muzeów – od tych związanych ze sztuką i historią, po muzeum czekolady i browarnictwa.
  • Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, w tym:
  1. Musée Royale d’Art Ancien – Królewskie Muzeum Sztuki Dawnej wystawia prace mistrzów malarstwa europejskiego (m.in. Cranacha Starszego, Bruegla, Rubensa, van Dycka, Boscha)
  2. Musée d’Art Moderne – Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma w swych zbiorach malarstwo XIX- i XX-wieczne (np. Gauguina, Matisse’a, Degasa i Dalego)
  • The Royal Museums of Fine Arts of Belgium – w którym znajduje się największa kolekcja dzieł René Magritte’a
  • Pałac Sztuk Pięknych (Paleis voor Schone Kunsten – Palais de Beaux-Arts)
  • Muzeum strojów i koronek (Le Musée du Costume et de la Dentelle)

  • Muzeum Filmu
  • Muzeum Instrumentów Muzycznych
  • Królewskie Muzeum Armii
  • Muzeum Historii Belgii (Musée BELvue)
  • Muzeum Miasta Brukseli (Musee de la ville de Bruxelles) 
  • Centrum Komiksu (Centre Belge de la Bande Dessinée) - bardzo fajne, szczególnie dla fanów komiksu. Znajdują się w nim całe sekcje poświęcone poszczególnym bohaterom lub seriom komiksów.
  • Muzeum Zabawek
  • Muzeum Browarnictwa – wizyta w muzeum kończy się w barze, w którym możecie bezpłatnie degustować piwo.
  • Muzeum Kakao i Czekolady – w samym muzeum eksponatów jest niewiele, ale warto się wybrać nawet po to, żeby obejrzeć prezentację w jaki sposób robi się pralinki.

 

Inne


Bruksela uznawana jest również za stolicę komiksu. To właśnie tu powstały postacie takie jak Lucky Luke, Asterix i Obelix, czy Titin i Smerfy. W 1993 Belgijskie Centrum Komisku rozpoczęło, wraz z grupą artystów Art Mural oraz władzami miejskimi, inicjatywę przyozdabiania budynków scenkami z komiksów (których nadal przybywa!). Obecnie, to obok najbardziej znanych zabytków, charakterystyczny element miasta. Dziś takich murali jest ponad 50, jednak z uwagi na dużą liczbę artystów działających na własną rękę, zapewne możecie znaleźć ich jeszcze więcej. Aby je obejrzeć możecie wykupić wycieczkę z przewodnikiem, organizowaną przez Centrum Komiksu. Jeśli natomiast wolicie zwiedzać na własną rękę, polecam wybrać się na kilkugodzinny spacer lub wycieczkę rowerową. Mapę z zaznaczonymi muralami znajdziecie tutaj i tutaj.




Co dwa lata w połowie sierpnia układany jest na Placu Głównym dywan kwiatowy w ramach upamiętnienia jakiegoś wydarzenia historycznego. Najbliższy będziecie mogli obejrzeć w dn. 12-15 sierpnia 2016 i będzie upamiętniał 150 lat przyjaźni belgijsko-japońskiej. Będzie to 20 raz kiedy dywan zostanie ułożony na placu. W 2014 wyglądał tak:


Jeśli jesteście fanami antyków to zachęcam Was do wybrania się na targ w dzielnicy St. Gery, który odbywa się średnio raz w miesiącu. Szczegółowe informacje znajdziecie na faccebooku Vintage Market Brussels.


W każdą niedzielę w okolicach dworca Gare du Midi (marché de la gare du Midi) między 6 a 13 odbywa się targ na którym znajdziecie świeże owoce, warzywa, ryby, a także kwiaty i ubrania. W szczególności polecam wam wybrać się tam w porze śniadaniowej i spróbować placków marokańskich podawanych z przeróżnymi dodatkami oraz gorącą, słodką herbatą. Są obłędne!



Przydatne linki:

  1. http://be.brussels/brussels?set_language=en  - oficjalna strona miasta
  2. http://visitbrussels.be/bitc/front/home/display/lg/en/section/visiteur.do  - brukselski portal dla turystów, sporo informacji o zabytkach i muzeach w pigułce
  3. http://visitbrussels.be/bitc/BE_en/minisite_brusselscard.do - informacje dotyczące Brussels Card uprawniającej Was do darmowych wejść do poszczególnych muzeów w ciągu 24, 48 i 72 godzin.
  4. http://www.brusselsmuseums.be/fr/index.php - strona poświęcona muzeom w Brukseli
  5. http://www.brusselsmuseums.be/en/faq.php?id=5 - spis darmowych muzeów
  6. I na koniec...  PRZYDATNY LINK z turystyczną mapą Brukseli (z trasami po różnych dzielnicach) :)

A Wy mieliście okazję być kiedyś w Brukseli? Jest jeszcze coś co dorzucilibyście do mojej listy miejsc obowiązkowych do odwiedzenia?


Komentarze

Popularne posty